Podziel się:

Ale kino !

02-04-2019
Do schowka
Przekraczając próg nowego kina Helios w galerii Blue City, trafiamy wprost na tętniące światłami, pełne charakterystycznych detali ulice Nowego Jorku, a dopracowane w każdym szczególe sale kinowe sprawią, że seans będzie wyjątkowo realistycznym przeżyciem. O inspiracjach, autorskich formatach, doświadczaniu kina i specyfice projektowania przestrzeni dla widza opowiada Piotr Gierałtowski z Gierałtowski & Partnerzy Extract Design.

Pierwszy Helios w Warszawie miał być wyjątkowy - udało się?

To faktycznie jest wyjątkowe kino zarówno w skali Polski, jak i Europy - czy odważę się powiedzieć - świata. Nie znam podobnych projektów kin, gdzie zastosowano tematyczny wystrój wnętrza. Po raz pierwszy podeszliśmy w taki sposób do tematu i nasz projekt - w moim przekonaniu - ociera się o scenografię. Helios w Blue City nie jest ogromnym kinem - postawiliśmy na butikowy obiekt, który ma przyciągnąć jakością i charakterem. To pierwsze kino w Warszawie, w którymHelios umieścił 3 sale Helios Dream naszego autorstwa, będące absolutnie nową jakością w doświadczaniu kina.

 

Czym wyróżnia się na tle innych multipleksów?

Najważniejszym wyróżnikiem tego projektu jest wdrożenie naszej nowej filozofii w projektowaniu kin, którą nazywamy "foyer experience”. Polega ona na tworzeniu miejsca wyjątkowego, do którego klienci przychodzą nie tylko obejrzeć film czy skorzystać z oferty gastronomicznej, ale przede wszystkim spędzić czas i mieć przyjemność z przebywania w tym konkretnym kinie. 

 

Wystrój foyer to klimat rodem z Time Square. Proszę opowiedzieć o tej koncepcji.

Układ konstrukcyjny kina został opracowany przez pracownię Żera2 Architekci. Dzięki precyzyjnemu zaaranżowaniu sal, udało się wykreować wysokie foyer kina. Od 2 lat Helios wdraża technologię digital signage w postaci wielu ekranów LED, co obudziło w nas skojarzenie z nowojorskimi ulicami. Katarzyna Borkowska, wiceprezes Heliosa, w jednej z rozmów o projekcie wspomniała, że to idealne miejsce, aby stworzyć plac na wzórTimes Square. Uznałem, że pomysł jest wspaniały! Od lat jestem zakochany w Nowym Jorku, znam to miasto całkiem nieźle i z przyjemnością podjąłem się zaprojektowania wnętrz kina w takiej stylistyce. Projekt był ogromnym wyzwaniem. Balansowanie na granicy wnętrz, scenografii, funkcjonalności, ale i teatralnego kiczu było dla nas stąpaniem po cienkim lodzie. Uznałem, że w dzisiejszych czasach, poza oryginalnością, liczy się autentyczność, stąd mój wyjazd do Nowego Jorku. Razem z żoną wyszukiwaliśmy charakterystyczne elementy miejskie, takie jak skrzynki na listy, tabliczki z nazwami ulic, tablice informacyjne, parkowe ławki, latarnie, zegar, aluminiowe kosze na śmieci czy nawet znane wszystkim z filmów- neony. Przywieźliśmy ponad 50 detali, które tworzą nowojorski klimat Heliosa.

 

W aranżacji widoczny jest również ukłon wobec historii stołecznych kinSkąd pomysł?

Uhonorowanie nieistniejących już, warszawskich kin, jest nie tylko ukłonem w ich stronę, ale również wartością dla widza. To autorski pomysł prezesa Heliosa - Tomka Jagiełły. Sale kinowe noszą nazwy tradycyjnych, nieczynnych już obiektów. To wyraz szacunku dla tradycji, kinematografii i miasta, ale także widzów, którzy wciąż pamiętają Moskwę, Relaxczy Bajkę. Znaleźliśmy piękny sposób na przedłużenie życia temu, co już nie istnieje.

 

Helios Blue nie jest pierwszym projektem kina w portfolio Waszej pracowni? Czy projektowanie kin posiada własną specyfikę?

Tak, to kolejne kino naszego autorstwa dla sieci Helios. W sumie w Polsce - i na świecie - byliśmy współautorami już ponad 50 kin. Jest to jedna z nisz w projektowaniu, w której wiedza i doświadczeniemają ogromne znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia. Dotychczas mieliśmy do czynienia z wieloma projektami kin, opracowanymi przez renomowanych architektów, w których należało u podstaw zweryfikować cały układ kina, sal, lokalizacje kas, gastronomii, stref komunikacji i wypoczynku. Projektując, staramy się z jednej strony tworzyć miejsca przyjazne dla widzów, ale z drugiej - maksymalizować efektywność operacyjną kina i przychody z jego działalności. Czasem przesunięcie pewnych elementów w rewitalizowanych wnętrzach, o zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, pozwala znacznie polepszyć wyniki kina.

 

Czy dobrze zaprojektowana sala kinowa przekłada się na tzw. „client experience”? Jak może wpływać na odbiór filmu?

 „Client experience” to dla Heliosa - i dla nas - podstawowa wartość. Wszystkie kina wyświetlają te same filmy,serwują popcorn, kawę i napoje, więc o tym, gdzie obejrzymy film, zadecyduje zazwyczaj atmosfera, wnętrza kina i oczywiście - jego lokalizacja. Wyjście do kina powinno być równoznaczne z przeżyciem. Rodzina z dziećmi, para młodych ludzi, seniorzy - każda osoba już w momencie przekroczenia progu kina powinna poczuć, że znalazła się w magicznym świecie filmu. Kolorystyka, materiały czy oświetlenie już przed wejściem do sal kinowych powinny tworzyć atmosferę wyjątkowości, relaksu oraz rozrywki i pozwolić na oderwanie się od codzienności nie tylko na czas filmu, ale także w kinowym foyer. Wnętrze powinno stopniowo uspakajać, wprowadzać w świat filmu tak, aby po wejściu do sali kinowej i „rozłożeniu się” - teraz już nawet bardzo dosłownym w fotelu Helios Dream - można było przeżyć film w sposób nieosiągalny w warunkach domowych. Sala musi oczywiście zapewniać idealną widoczność, a dzięki najnowszym technologiom dźwięku Dolby Atmos widz zostanie otoczony dźwiękiem ze wszystkich stron, wielkim ekranem i laserowymi projektorami, wyświetlającymi kolory w możliwie najwierniejszydotąd sposób. Doskonałym - i ważnym - elementem są fotele, przewyższające komfortem te z klasy business w samolotach. Sprawiają, że seans będzie przeżyciem, które ja nazywam „kinem absolutnym”.

  

Jakie elementy wyposażenia wnętrz odgrywają istotną rolę przy aranżacji sal kinowych? Co wpływa na klimat miejsca a jednocześnie na jakość i odbiór filmu?

Wnętrze kina to kombinacja kolorów, faktur, oświetlenia, materiałów, ale także konkretnych elementów, takich, jak np. sztuka. Nam chodzi o to, aby wnętrze miało charakter, coś niepowtarzalnego i zaskakującego - nawet przy kolejnych wizytach w tym samym wnętrzu. Projektowane przez nas przestrzenie są kameralne i przytulne. Ludzie czują się w nich dobrze i komfortowo. To kwestia materiałów oraz odpowiedniego zagrania światłem. Istotne jest wyważenie podziału stref, kiedy z twardej gresowej posadzki przechodzi się na komfortową wykładzinę z wyjątkowym wzorem. To także bez wątpienia kwestia akustyki i odpowiednich kolorów, które nie będą przeszkadzały podczas projekcji.

 

A jakość poszczególnych elementów? Czy w tak często odwiedzanej przestrzeni ma znaczenie?

Oczywiście! Jakość i trwałość są niezwykle ważne. Należy pamiętać, że każda sala kinowa przyjmuje średnio 50 tys. widzów rocznie. Helios, dbając o komfort widzów, wyjątkowo często, bomniej więcej co 10 lat realizuje gruntowne remonty kin. Łatwo obliczyć, że w ciągu dekady średnio pół miliona ludzi będzie chodziło po wykładzinach, czasem wylewając na nie napoje, sosy czy wysypując kinowe przekąski, dlatego jakość odgrywa wyjątkową rolę. Podobnie sprawa ma się z fotelami kinowymi. Muszą być to produkty najwyższej próby - w przeciwnym razie uszkodzenia mechaniczne czy estetyczne będą wpływały na odbiór kina - a nawetfilmów.

 

W projekcie pojawiają się 3 sale premium – Helios Dream. Na czym polega ten nowy koncept?

Helios Dream to nasz autorski koncept, opracowany w 2018 roku na zlecenie Heliosa. Udało nam się przekonać Zarząd, że sale premium takiej klasy wymagają stworzenia osobnej marki. Opracowaliśmy logotyp, kolorystykę, wnętrza sal. Dobraliśmy materiały, gdzie główną rolę gra elegancka wykładzina od Ege Carpets, projektu Christiana Lacroix. Zaproponowaliśmy dla tego wzoru unikatowe, specjalnie przygotowane wybarwienie, spójne z całą identyfikacją wizualną. Wszystko obraca się wokół czerni i turkusu, czyli kolorów, kojarzących się z technologią, światłem, ale także egzotyką, komfortem, wodą i niebem. Helios Dream to nowy wymiar kina, gdzie połączyliśmy wyjątkowe doznania estetyczne z najlepszej jakości dźwiękiem Dolby Atmos i projektorami 4K. To koncept, który ma pozwolić widzom na przeżycie filmu w sposób nieosiągalny nigdzie indziej. Osobiście jestem przekonany, że kiedy świadomy widz odwiedzi sale Dream, nie będzie chciał już nigdy więcej oglądać - i przeżywać filmów - w innym wydaniu. Cieszy mnie, że sieć planuje wprowadzanie tych sal do kolejnych - także już istniejących - kin.

 

Fot: Carpet Studio

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Idealna zabudowa do przedpokoju
  Małe potrafi być piękne Posiadaczom mieszkań w blokach od zawsze brakuje miejsca na przechowywanie. Przedpokój to idealne miejsce, które możemy do tego wykorzystać. Wystarczy połączyć w jednym meblu funkcję klasycznej garderoby z pojemną szafą. Odpowiednio zaprojektowane...
 • BRANŻOWY BAROMETR
  Tegoroczna edycja targów „Interzum” odbyła się w dniach 22-24 maja br. Dzięki świetnej formie i silnemu oddziaływaniu na przemysł meblarski, targi potwierdziły rolę lidera. Targowy program promował tematykę ekologii, praw autorskich i odpowiedzialności społecznej, na...
 • Łazienka w odsłonie eko
  Ekologia w łazience dotyczy przede wszystkim codziennego oszczędzania wody i energii. Mając to na uwadze, należy starannie dobierać wyposażenie. Na co zwrócić uwagę w przypadku armatury? Zanim kupimy baterię, sprawdźmy, czy ma perlator, który sprawia, że woda miesza się z...
 • Połączenie idealne, czyli...
  Z jednej strony inwestorzy mogliby być idealnymi klientami – lubią wiele stylów i chcieliby ich elementy widzieć w swoim mieszkaniu. Z drugiej jednak strony architekci z pracowni Decoroom, którzy zajęli się urządzaniem wnętrz, opierali się jedynie na wyobrażeniach...
 • Dom inspirowany naturą
  Przestrzeń w naturalnych kolorach Poczucie spokoju zapewnią naturalne odcienie: ecru, ochra, beż, krem i szarości. Istotny jest także wybór odpowiednich akcesoriów inspirowanych naturą. Można zdecydować się na lazurowe elementy, aby odtworzyć morze i niebo, podczas gdy kolor...
 • Innowacyjna kuchnia – fabryka...
  FURNICA to najważniejsza przestrzeń do zapoznania się z nowościami branży i zakupu komponentów do produkcji mebli skrzyniowych dla producentów z całej Europy Środkowo-Wschodniej. W targach biorą udział czołowi producenci, dostawcy oraz dystrybutorzy komponentów oraz...
 • Modny wzór – marmur i terrazzo
  Marmur, oprócz tych wymienionych wyżej, ma jeszcze mnóstwo innych zalet. Jedną z nich jest jego luksusowy wygląd, który przez skojarzenia z pełnymi przepychu pałacami dodaje wytworności każdemu pomieszczeniu. Z tego właśnie powodu był używany do wykańczania...
 • Wakacyjny dom otwarty
  W domu, w którym często bywają goście, liczą się dobrej jakości materiały wykończeniowe i wielofunkcyjne meble. Taka inwestycja w jakość i sprytne rozwiązania sprawdza się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i w małych mieszkaniach. Elastyczność i mobilność są...
 • Innowacja, bezpieczeństwo i...
  Cosentino, międzynarodowy lider w produkcji i dystrybucji innowacyjnych powierzchni dla architektury kubaturowej i wewnętrznej, wprowadza na rynek nowe rozwiązanie - Dekton Grip+, który swą teksturą i gładkością przypomina standardowe wykończenie materiału, zapewniając...
 • 5 wskazówek, jak najlepiej...
  Obowiązujący od 30 marca czas letni, pozwala nam dłużej korzystać ze światła słonecznego. Nice, światowy lider w zakresie automatyki dla domu, Home Security i Smart Home, przygotował szereg wskazówek, dzięki którym wzrost nasłonecznienia stanie się naszym najlepszym...
 • I powiało chłodem !
  Seria Regular skierowana jest do użytkowników poszukujących wydajnych, jakościowych produktów w dobrej cenie. W tej linii znajdziemy m.in. wentylator stojący Activejet Regular WSR-40BP. Jego maksymalna moc wynosi 50W. Oferuje regulację wysokości od 105 cm do 125 cm, 3...

Inne artykuły

Aktualności
 • Świetlisty sukces
  28 września zakończyły się Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA 2007. Sukces tegorocznej imprezy przerósł oczekiwania organizatorów. Świadczy on nie tylko o dobrych rokowaniach dla całej branży, ale także dowodzi potrzeby organizacji tego rodzaju wydarzeń. Organizator odpowiadając na...
 • Promocja w Com40 Comforty
  Tam gdzie sztuka spotyka się z życiem, a piękno z funkcjonalnością, powstaje wnętrze naprawdę wyjątkowe. Meble Com40 to idealne połączenie tych wartości. Dzięki nim Twoje mieszkanie może zachwycać elegancją i smakiem, nie tracąc przy tym nic ze swojej użyteczności. Zapomnij o...
 • KLER przygotowuje się do Salone Internazionale del Mobile Milano 2010
  Odbywają się premiery nowych kolekcji, w czasie których można obejrzeć meble, które za kilka miesięcy mają szansę stać się przebojami wnętrzarskiej mody. Przez prawie tydzień całe miasto żyje najwyższych lotów designem. Trwa Salone Internazionale del Mobile. Tegoroczne targi...
 • Położyć się wygodnie
  Produktem miesiąca grudnia w Boconcept jest szezlong SOLO. Wygoda w stylu szezlonga Solo który aż zaprasza aby się na nim położyć i zrelaksować. Zaprojektowany został tak aby dostarczyć jak najwięcej wygody i komfortu. Eleganckie przeszycia na pokrowcu który może być wykonany we...
 • TARGI RZESZOWSKIE
  W dniach 10-12 września 2004 roku zapraszam na kolejną imprezę targową. Tym razem do Hali Widowiskowo-Sportowej "PODPROMIE" w Rzeszowie na ulicę Podpromie 10. Organizatorem imprezy jest firma MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie.Równolegle organizatorzy przygotowali dwie imprezy:...
Nowości produktowe
 • Blanchon - SOLID'OIL™
  Tworzy z włóknami drewna wyjątkowy splot, który jednocześnie zabezpiecza i odżywia drewno nadając mu specyficzny charakter i ułatwiając późniejszą pielęgnację. Bogaty w surowce naturalnego pochodzenia, odnawialne i nie zatłuszczające powierzchni, szybko schnie, nie wydzielając przy...
 • VIRUTEX - FR160P
  FR160P - profesjonalna frezarka górnowrzecionowa do drewna i plastiku - duża precyzja i stabilność robocza. ZALETY: 1. Pełna kontrola urządzenia bez zwalniania uchwytu. Błyskawiczne ustawienie sześciu pozycji głębokości. 2. Mocny silnik 1500 W. umożliwia wykonywanie szczególnie...
 • SITS - OSCAR i OHIO
  Pierwsza z nowych propozycji to wielka rodzina OSCAR. Na oscarową kolekcję składają się sofy, fotele, pufy oraz sześć rodzajów narożników. Prostota meblowych korpusów jest zrównoważona wykorzystaniem dużej ilości poduch. Poduszki są dostępne w trzech rozmiarach, a ich wyjątkowe...
 • Italvelluti - RIGA i FIORE
  Pierwsza propozycja Italvelluti to koordynaty RIGA JAPAN (fot. 1-4) w przebogatej kolorystyce tęczowych pasów. Idealnie komponują się z kolorystyką tkanin TOKYO ( fot.7 i 8), należących do tej samej kolekcji - JAPAN COLLECTION. Tkaniny TOKYO zdefiniować można jako mikrowelur, który...
 • HOP DESIGN - Free Love
  „Łóżko to bardzo intymne miejsce gdzie możemy być w 100% sobą. Kojarzy nam się ze zmysłowością i cielesnością. Miłość jest piękna bez względu na płeć, wiek i przekonania.” – mówi Kinga Chmielarz-Hulak, która nadzorowała ten projekt....

Artykuły podobne

 • Wakacyjny dom otwarty
  Nadchodzące wakacje sprzyjają towarzyskim rozrywkom. Mniej codziennych obowiązków to więcej czasu na leniwe śniadania, wieczory z planszówkami i nocne pogaduchy z przyjaciółmi. Prowadzisz...
 • Modny wzór – marmur i terrazzo
  Marmur i terrazzo, chociaż chłodne z natury, od kilku sezonów są jednymi z najgorętszych aranżacyjnych trendów. To materiały, które efektownie wyglądają, pięknie się starzeją i pasują...
 • Innowacyjna kuchnia – fabryka mebli na żywo na targach FURNICA 2019
  Blok targów DREMA/ FURNICA/ SOFAB 2019 to najbardziej wyczekiwane spotkanie sektora przemysłu drzewno-meblarskiego w Polsce i jednocześnie największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum...
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski