Podziel się:

Aranżacja zieleni

09-07-2007
Do schowka


Piękny ogród wokół domu to nie tylko powód do dumy, ale też wymarzone miejsce odpoczynku i relaksu dla domowników i gości. Aranżacja posesji spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi działki.

 


W jaki sposób zagospodarować wolną przestrzeń? Jak rozplanować ogrodowe alejki i podjazdy? Jaką kostkę wybrać, aby była jednocześnie praktyczna i estetyczna? Za pomocą kilku prostych rad podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę projektując nawierzchnię w ogrodzie.

 

Ładna nawierzchnia jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Starannie zaprojektowana, nie tylko ułatwi poruszanie się w obrębie ogrodu, ale też podkreśli jego styl i charakter. Zaplanowanie nawierzchni na przydomowej posesji, to często nie lada problem. Wymarzony efekt trudno jest osiągnąć, bo przestrzeń powinna być jednocześnie funkcjonalna, łatwa w pielęgnacji i estetyczna. Ładnie urządzona działka będzie nam przecież służyła przez wiele lat. Planując aranżację ogrodu należy pamiętać, że rozplanowanie przestrzeni i wybór nawierzchni zależą przede wszystkim od naszych oczekiwań, co do przeznaczenia działki. Dlatego poniżej podpowiadamy, jak odpowiednio zagospodarować ogród i jaką dobrać nawierzchnię, aby całość była funkcjonalna i estetyczna. W przykładzie posłużymy się średniej wielkości działką o wymiarach 20 na 30 metrów, na której postawiono budynek o wymiarach 10 na 10 metrów.

 

 

Projekt i przygotowanie gruntu
Przed przystąpieniem do robót budowlanych konieczne jest wykonanie projektu lub planu przydomowego podjazdu i ścieżek ogrodowych. Warto skorzystać z porady fachowca, która pomoże znaleźć nam odpowiedź na kilka pytań: jak dużą powierzchnię będzie miała nawierzchnia, jak dużym obciążeniom będzie ona poddawana, jak zamierzamy ją odwodnić, jaki wzór i kolorystyka kostek odpowiada nam najbardziej. Przed przystąpieniem do układania nawierzchni należy odpowiednio przygotować grunt: oczyścić go, usunąć zalęgające w nim korzenie i rośliny, położyć podbudowę ze żwiru, grysu lub żużlu wielkopiecowego oraz podsypkę z drobnego piasku. Dopiero na właściwie przygotowanym gruncie można układać kostkę, pamiętając o odpowiednim systemie nawadniania i wyprofilowania nawierzchni. Dlatego warto skorzystać z usług renomowanych producentów takich jak firma Libet, która poza bogatym wyborem szlachetnych kostek brukowych, oferuje swoim klientom bezpłatny projekt architekta, doradztwo i wykonanie.

 

Podjazd i parking
Jednym z najważniejszych elementów przydomowej posesji jest podjazd oraz przestrzeń przeznaczona na parkowanie samochodu. Na samym początku planowania nawierzchni należy więc wyodrębnić miejsce parkingowe bądź drogę dojazdową, jeśli mamy garaż. Zakładając, że drzwi do garażu mają standardową szerokość 2,4 metra, aby móc bez problemów do nich dojechać, na podjazd należy wygrodzić ścieżkę o szerokości około 3 metrów. Jeśli jednak garaż jest daleko od bramy wjazdowej, warto dodatkowo pomyśleć o przestrzeni do zawracania samochodu.

 

Standardowa ilość miejsca, jaką powinniśmy zostawić na zaparkowanie jednego samochodu to 2,5 x 5 metrów. Jeśli samochodów jest więcej lub przewidujemy parking dla gości, to szerokość wolnej przestrzeni powinna zostać powiększona o 2,5 - 3 metry na każdy dodatkowy samochód. Po wyznaczeniu podjazdu i miejsca parkingowego, kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Generalna zasada mówi, że im bardziej intensywnie jest eksploatowane podłoże, tym grubsza powinna być jego nawierzchnia. Dlatego na podjeździe i parkingu zawsze układamy kostkę o grubości co najmniej 6 cm (pod pojazdy osobowe), do 10 cm (pod pojazdy ciężarowe). Na chodniki dla pieszych wystarczy kostka o gr. 4cm.

 

W zależności od tego, jakie pojazdy pojawią się na naszym podwórku, parametry kostki powinniśmy dobrać do warunków, w jakich będzie eksploatowana. Jedną z ciekawszych propozycji nawierzchni na podjazd i parking są szlachetne kostki brukowe Libet. "Wśród wielu kształtów i kolorów kostek szlachetnych z linii Libet Decco z pewnością znajdziemy takie, które stworzą nawierzchnię odpowiadającą gustowi domowników. Niemniej, przy planowaniu rozkładu kostki brukowej w ogrodzie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad." - radzi Ernest Raczewski, architekt współpracujący z firmą Libet. "Na duże powierzchnie, takie jak parking samochodowy, zalecałbym większe kostki szlachetne: kostkę Via Castello lub Krakowską z grupy Colormix. Dzięki specjalnemu procesowi produkcji kostki te wyróżniają się unikalnym melanżem kolorów w tonacjach brązu i czerwieni. Dlatego szczególnie sprawdzają się na części nawierzchni przeznaczonej na miejsce parkingowe lub podjazd. Nie będzie na nich widać ewentualnych zabrudzeń od błota, śladów opon czy plam oleju, podobnie jak na ciemnych kostkach - w kolorze nero z grupy Elegante." - dodaje.

 

Dróżki, ścieżki i alejki
Po wytyczeniu miejsc parkingowych, następnym krokiem w aranżacji posesji jest zaplanowanie ścieżek w ogrodzie. Przydomowe alejki nie tylko ułatwiają komunikację w obrębie ogrodu, ale dzięki ciekawej kolorystyce nawierzchni podkreślają też styl i charakter przestrzeni wokół domu. Aby ścieżki były funkcjonalne, powinniśmy pomyśleć zarówno o alejkach od frontu, jak i tych z tyłu domu, prowadzących do części wypoczynkowej.

 


Standardowa szerokość ścieżki to 93 cm. "Podobnie jak w przypadku podjazdów, tak i w kwestii ogrodowych alejek, obowiązują pewne ogólne zasady. Przede wszystkim dobieramy do nich kostkę o odpowiedniej grubości. Najlepiej sprawdza się bruk o grubości 6 cm. I zawsze należy pamiętać, że im węższy element nawierzchni, tym drobniejsza powinna być kostka. Unikniemy wtedy kłopotliwego docinania jej brzegów. Do wykładania ogrodowych ścieżek znakomicie nadają się np. kostki Piccola firmy Libet o trapezowym kształcie. Występują zarówno w powierzchniach Elegante - wykonane z najwyższej jakości kruszyw, takich jak marmur, granit czy bazalt, odwzorowują strukturę naturalnego kamienia, jak i w linii Libet Decco Colormix charakteryzującej się melanżowymi barwami jesieni, magma i pastello." - radzi Ernest Raczewski. Starannie wytyczone ogrodowe ścieżki pełnią nie tylko funkcję praktyczną, są także elementem dekoracyjnym. Szczególnie efektownie wyglądają kręte, wijące się alejki, które nikną w zakątkach ogrodu. Przy wyborze takiego typu ścieżki warto skorzystać z elementów wykończeniowych - palisad i krawężników. "Ciekawy efekt wizualny uzyskamy dzięki wykończeniom kontrastowym do koloru nawierzchni na ścieżce.
Mogą to być np. krawężniki Kravento Grande lub Kravento Basso i palisady - okrągłe oraz trapezowe. Elementy wykończeniowe umożliwią zaprojektowanie niepowtarzalnych linii brzegowych nawierzchni, zarówno w formie łuków, jak i linii prostych." - radzi ekspert z firmy Libet.

 

Czas na chwilę relaksu
Projektując przydomową posesję należy wyodrębnić miejsce na odpoczynek, w którym możemy spędzać piękne, letnie wieczory w towarzystwie rodziny i gości. Wielkość tej strefy zależy wyłącznie od preferencji właściciela i przeznaczenia działki, ale nie powinna mieć mniej niż 3-4 metry średnicy. Należy także pomyśleć o doprowadzeniu do niej ścieżki, która ułatwi przenoszenie z domu jedzenia i napojów. Aby przestrzeń wypoczynkowa była funkcjonalna, także wymaga specjalnej nawierzchni. "Na duże powierzchnie w ogrodzie polecam płyty Sheridan z linii Libet Patio, ręcznie cięte z naturalnego kamienia. Surowiec ten pochodzi z gór Rajasthanu i charakteryzuje się wyjątkową fakturą, trwałością i małą nasiąkliwością. A więc kamień ten poza walorami estetycznymi posiada także praktyczne - wytrzymałość i dużo mniejszą podatność na zabrudzenia. Sheridan z Libet Patio to trzy gamy kolorów jasny, chłodny - mint, ceglasty - sunset i ciemnobrązowy - brown forest. Na tarasy pod altanami świetnie nadaje się także kostka brukowa, ale nejlepiej bezfazowa np. Via Castello, Piccola, Modena czy Akropol. Starannie ułożone elementy przylegają do siebie i tworzą praktycznie jednorodną powierzchnię o niewielkich fugach. Takie podłoże jest przyjazne wszelkim stojącym na niej elementom; meblom, przenośnym grillom a także damskim szpilkom" - dodaje Ernest Raczewski.


Szeroki wachlarz oferty kostek brukowych sprawia, że materiał ten staje się coraz bardziej popularny. Oryginalnie zaprojektowne posesje cieszą oko właścicieli i bywają inspiracją dla gości. Każdą przestrzeń możemy dziś zaaranżować w zgodzie z naszymi potrzebami i gustem. "Kupując kostkę brukową sprawdźmy przede wszystkim czy jej producent deklaruje zgodność z normami europejskimi. Zastosowanie szlachetnych kostek brukowych od renomowanego producenta zagwarantuje trwałość nawierzchni, która będzie służyła nam przez wiele następnych lat." - radzi projektant.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Cindy Crawford otwiera Cosentino...
  Cosentino, światowy lider w produkcji i dystrybucji innowacyjnych powierzchni dla architektury wewnętrznej i zewnętrznej, ogłosił właśnie otwarcie nowego Cosentino City Los Angeles CENTER. Przestrzeń, będąca jedną z czterech lokalizacji w Stanach Zjednoczonych i 12. na świecie, jest...
 • Miejsce, gdzie bawi się ferajna
  Zacznijmy od początku. Inwestor zgłosił się do biura projektowego THE SPACE z bardzo konkretną wizją – chciał stworzyć miejsce stylizowane na lata 20. XX wieku. Lokalizacja restauracji również nie była wybrana przypadkowo – chodziło o klimat nie tylko w środku, ale i...
 • Kto zdobędzie diamenty ?
  Zgłoszenia przyjmowane są do 14 października br., tradycyjnie już w 21 kategoriach produktowych, w ramach których uczestnicy mają możliwość wyboru klasy: standard lub premium, a także w dwóch dodatkowych kategoriach (marketing i komunikacja oraz wizje), bez podziału na...
 • Elewacyjne show
  Dzięki dostępnej technologii elewacyjne płytki betonowe wytwarzane są z dbałością o każdy szczegół. Szeroka gama produktów o różnorodnych barwach, kształtach i fakturach pozwala natomiast tworzyć niecodzienne aranżacje, wykorzystując niezwykłą grę...
 • Wiosenno-letnie trendy
  Każdy element, zastosowany we wnętrzu, może sprawić, że nasza przestrzeń nabierze charakteru, własnego stylu – lub wpisze się w obecnie panujące trendy. Stawiając na jeden główny element, który będzie odzwierciedlał aktualny trend, warto wziąć pod uwagę...
 • Ściany w stylu Art Deco
  Eleganckie meble i dekoracje w stylu Art Deco bronią się same, ale by w pełni zaistnieć we wnętrzu, potrzebują godnych towarzyszy. Decydując się na ten powracający do łask nurt, możemy pokusić się o całościową aranżację, nawiązującą do złotych lat dwudziestych, ale z...
 • Design i biznes – duet idealny!
  Kontakty stanowią podstawę sukcesów w biznesie. Przekładają się na rozpoznawalność marki, a także zdobywanie nowych partnerów, klientów oraz zleceń. W tym celu zawiązano Business Network International, czyli BNI. Ta międzynarodowa organizacja powstała w Stanach...
 • Klasyka dębowej podłogi
  Wybierając wymarzoną podłogę, często zadajemy sobie pytanie: sztuczna czy prawdziwa? Jednak jak mówią ci, którzy zdecydowali się na podłogę z prawdziwego drewna, produkt sztuczny nigdy nie zastąpi dzieła doskonałej natury. Podłoga drewniana dzięki naturalnym...
 • Samemu zaprojektuj sofę lub...
  Modułowe bryły. Na rynku dostępne są kolekcje mebli wypoczynkowych obejmujące kanapy i narożniki, przy tworzeniu których wykorzystano modułowe bryły - najczęściej moduł sofy, części narożnej i pufy. Pozwalają one dowolnie konfigurować mebel i tworzyć wiele jego...

Inne artykuły

Aktualności
 • WYSTAWA prezentująca Yvesa Béhara
  Wystawa prezentuje nowatorskie podejście do projektowania rozwiązań problemów dzisiejszego społeczeństwa, nowy sposób projektowania i nowy sposób sprzedaży produktu, gdy klientem jest rząd lub organizacja pozarządowa. Projektanci i przedsiębiorcy na obu wystawach będą mieli okazję...
 • PROJEKTUJEMY.MEBLE.PL
  Jeśli wybierzemy tą opcję pojawiają się takie wątpliwość jak wybrać odpowiedni kolor mebli lub jak je ustawić żeby zagospodarować wolną przestrzeń w jak najlepszy sposób. MEBLE.PL – KORZYŚCI BEZ OGRANICZEŃ Z odpowiedzią i pomocą przychodzą programy komputerowe przygotowane...
 • BIAŁY SALON
  31 maja IKER otworzył w Poznaniu swój nowy salon firmowy. Mieści się on w centrum miasta, przy ulicy Zielonej 8. Niewiele jest w Polsce takich miejsc jak poznański salon firmy IKER. Miejsc będących nie tylko zwykłymi punktami handlowymi, ale także wyrazem kreatywności ich twórców,...
 • Zmiany cen produktów w MIKOMAX
  Od kwietnia bieżącego roku zmieniają się ceny mebli produkowanych przez Fabrykę Mebli Biurowych MIKOMAX. 10% podwyżka cen spowodowana jest głównie czynnikami zewnętrznymi: m.in. wzrostem cen surowców, paliwa i gazu. Aktualne ceny mebli będą obowiązywać do końca marca. www.mikomax.pl
 • IV edycja konkursu WYCZAROWANE Z DREWNA
  Gazeta Przemysłu Drzewnego - wydawnictwo INWESTOR zaprasza na kolejną już IV edycję konkursu WYCZAROWANE Z DREWNA skierowaną do uczniów szkół drzewnych. Najważniejszy w konkursie jest sam pomysł na wykonany z drewna przedmiot. Dla uczniów którzy wykażą się największą...
Nowości produktowe
 • DREMEL - Wyposażenie dodatkowe
  Aby osiągać odpowiednie wyniki pracy, potrzebny jest odpowiedni osprzęt spełniający wysokie normy jakościowe. Dremel stworzył asortyment wyposażenia dodatkowego odpowiadający wszystkim Państwa potrzebom. Aby pomóc przy wyborze odpowiedniego wyposażenia dodatkowego, Dremel opracował...
 • Kontakt-Simon - Radia podtynkowe
  Producenci sprzętu elektroinstalacyjnego coraz częściej poszerzają swoje oferty o nowe funkcjonalne i oryginalne rozwiązania. Jednym z nich, cieszącym się coraz większą popularnością, są urządzenia wbudowywane w ściany naszych mieszkań i domów. Nic dziwnego, sprzęt podtynkowy ma...
 • Antado - Pacific
  Tworząc kolekcję Pacific, firma Antado postawiła na dwa elementy: nowoczesność i wyrazistość, co łatwo można zauważyć w minimalistycznej formie mebli i użytych materiałach. Warto wyróżnić przede wszystkim eleganckie wykończenie szafek, w którym projektanci Antado w odważny...
 • Stanley - Zszywacz FatMax
  Nowe narzędzie przeznaczone jest do użytku domowego i sprawdza się w lekkich pracach takich, jak montaż: tkanin, folii metalowych, siatek i ogrodzeń drucianych czy listew drewnianych. Stanley FatMax TR400 4w1 LD to bardzo proste w obsłudze urządzenie. Jego zaletą jest mocny korpus oraz...
 • Stanley - Laser liniowy 360°
  Laser liniowy 360°, przeznaczony do prac remontowo-wykończeniowych wewnątrz pomieszczeń, wymagających dokładnego wyznaczenia pionu i poziomu. Pomoże on w takich pracach jak: równe ułożenie kafelków, położenie listew podłogowych i ściennych. Będzie on również przydatny podczas...

Artykuły podobne

 • MWH Royal Garden
  Firma MWH (należąca do grupy KETTLER) jako jedyny producent na rynku w branży mebli ogrodowych wprowadziła i zastosowała metodę termicznej powłoki spiekanej Thermosint®. Efektem tego są...
 • ASCONA Rotimber®
  Marka KETTLER to od dziesięcioleci symbol przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu - szeroki asortyment i duża różnorodność materiałów. Standardem w firmie Kettler są ekologiczne...
 • Szkło profilowe na topie
  Szkło profilowe stało się modnym produktem i coraz częściej wykorzystywanym. Należy to przypisać możliwościom, jakie otwiera ono dla artystycznej kreacji w połączeniu z licznymi...
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski