Podziel się:

Mieszkania przyszłości

07-08-2018
Do schowka
Inteligentne urządzenia przejmą odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo, mikroapartamenty będą urzekały funkcjonalnością, a elewacje zaczną filtrować powietrze.

 

        W nowym raporcie przygotowanym przez infuture hatalska foresight institute dla portalu Homebook.pl eksperci instytutu prezentują główne tendencje, które już wkrótce zmienią wygląd i funkcjonowanie domów.

Raport „Mieszkanie przyszłości” opracowany przez infuture hatalska foresight institute na zlecenie serwisu Homebook.pl, powstał na podstawie analizy społecznych i technologicznych czynników, które już teraz zaczynają zmieniać nasz sposób myślenia o wnętrzach. Jak wynika z obserwacji ekspertów instytutu, rewolucja mieszkaniowa będzie koncentrować się na doskonaleniu „Internetu rzeczy”, zmniejszeniu powierzchni mieszkalnej, ekologii, mobilności, chęci współdzielenia oraz nowej wizji starości. Zobacz, co nas czeka!
 

Dom inteligentny, czyli wygodny i bezpieczny
Zgodnie z przewidywaniami specjalistów dom przyszłości będzie inteligentny. Ułatwi życie mieszkańcom znając ich potrzeby: podpowie co ugotować w oparciu o posiadane produkty, przypomni o spotkaniu, dostosuje temperaturę do obecnej pogody, będzie kontrolował koszty oraz zużycie energii. Kamera nauczy się naszego stylu życia i na podstawie swoich obserwacji ostrzeże rodziców, kiedy dziecko nie wróci na czas ze szkoły. Przy porannym makijażu lustro dostosuje odpowiednie oświetlenie, a także zagra ulubione utwory. Lodówka na nasze życzenie sfotografuje swoją zawartość i prześle nam zdjęcie na telefon, dzięki czemu kupimy tylko to, czego potrzebujemy. Roboty przypomną seniorom o lekarstwach, a następnie włożą je wprost do dłoni.

Ważnym argumentem przemawiającym za udomowieniu technologii jest również poczucie kontroli. Zintegrowane systemy dla urządzeń domowych dają pewność, że drzwi i okna są zamknięte, temperatura jest dobra, a rośliny mają odpowiednią wilgotność ziemi. Dom jutra przejmie też sporą odpowiedzialność za nasze funkcjonowanie w czasie prywatnym. Stanie się jednym z nas. Będziemy z nim rozmawiać. Komunikacja głosowa z urządzeniami i sprzętami domowymi (np. z kuchenką) przestanie być fanaberią i będzie na porządku dziennym. Sprzęty wchłoną się w naturalną tkankę domu, ponieważ producenci przywiązują obecnie dużą wagę do designu urządzeń. Czasy produktów rodem z filmów science fiction są już za nami. Teraz mają być one bardziej ludzkie lub po prostu ładne.

Kartą przetargową między tradycyjnymi rozwiązaniami, a inteligentnymi jest wygoda. Proces zmian potwierdzają liczby. Z danych firmy IDC wynika, że sprzedaż sprzętów w Europie Środkowo-Wschodniej, które ułatwiają nam funkcjonowanie dzięki połączeniu z Internetem, rośnie średnio ok. 19% w skali roku. W 2018 roku rynek „Internetu rzeczy” będzie wart w tej części Europy niemal 14 mld dolarów. Taki wynik plasuje tę część świata na drugim miejscu w rankingu kontynentów z największą liczbą użytkowników rozwiązań inteligentnego domu. Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, a na trzeciej pozycji usytuowała się Azja.

Mikro-mieszkania z makro-funkcjonalnością
Status megamiast, w których żyje ponad 10 mln mieszkańców ma dzisiaj 31 ośrodków. Prognozy wskazują, że do 2030 roku lista powiększy się o kolejne 10 metropolii. Rosnąca liczba dużych aglomeracji, czy brak terenów pod nowe inwestycje to główne powody prowadzące do kolejnej tendencji - zmniejszającej się powierzchni życia. Doskonale obrazuje to obecny rynek nieruchomości. Zgodnie z raportem infuture institute dla Homebook.pl mieszkania będą się kurczyć do kompaktowych rozmiarów i piąć w wysokich budynkach. Obecnie w takich warunkach żyją choćby mieszkańcy Hongkongu z 7,5-milionową społecznością i brakiem miejsca do kolejnej zabudowy. Wynikiem przeludnienia są m.in. jedna z najwyższych cen mieszkań oraz nielegalne dzielenie przez właścicieli przestrzeni na jeszcze mniejsze powierzchnie. Organizacja SoCO szacuje, że ok. 200 tys. osób, żyje w pomieszczeniach już od 5 m2 będących jednocześnie łazienką, kuchnią i salonem. Ale biedna ludność nie jest wyjątkiem. Taki stan rzeczy dotyczy również designerskich inwestycji w modnych dzielnicach. Przykładem może być  powstały w Nowym Jorku budynek My Micro NY z mikroapartamentami o powierzchni ok. 30 m2. Budowla składa się z ok. 90 modułów ustawianych za pomocą dźwigów.

Jak żyć na tak małej powierzchni? Tu z pomocą przychodzą kreatywność oraz nowe technologie. Na przykład marka Ori System stworzyła system modułowych mebli, którymi można sterować za pomocą aplikacji. Meble w kilka chwil zmienią sypialnie w salon, biuro czy garderobę. Największą zaletą mikromieszkań ma być ich funkcjonalność. Naukowcy i technolodzy prześcigają się w pomysłach jak usprawnić życie w mikroskopijnej przestrzeni. W prototypowym budynku Micro Compact Home wykorzystano np. technologie stosowane na jachtach czy w samolotach. Wysokość, szerokość i długość kubika Compact Home wynosi wszędzie 266 cm.

Mikroapartamenty często niosą za sobą wizję mieszkania opartej na oszczędnym zużyciu zasobów oraz kreatywności. Jednak są też duże problemy wynikające z mikrometrażu. Eksperci twierdzą, że w przyszłości ze względu na gęstą zabudowę, spora część mieszkań utraci zieleń, a nawet światło dzienne. Ponadto badania wykazują, że wraz z mniejszą powierzchnią mieszkalną wzrasta poziom agresji, stresu i frustracji wynikającej z braku intymności. Dlatego tak ważne jest zapewnianie mieszkańcom w okolicy miejsc do spędzania wolnego czasu. Udaną inicjatywą jest choćby Silicon Roundabout & Tech City w Londynie, gdzie znajduje się publiczny salon, w którym można spotkać się ze znajomymi czy wypić kawę.

Dom ekologicznie zrównoważony
Moda na życie w stylu eko rośnie w siłę. Potwierdza to raport „World Green Building Trends 2016”, z którego wynika, że liczba zielonych i ekologicznych budynków stawianych na świecie ulega podwojeniu co 3 lata. Według przewidywań specjalistów trend ten będzie się pogłębiał ze względu na rosnący odsetek chorób cywilizacyjnych, takich jak depresja czy bezsenność. Niedawno na nowo odkryliśmy niezwykle właściwości przyrody. Mieszkańcy aglomeracji zrozumieli, że rozrywka miejska nie wystarczy do ograniczenia stresu i innych skutków przepracowania. Niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego jest spędzanie czasu na łonie natury. Dbanie o zieleń ma również wymiar ekonomiczny. W Nowym Jorku na pielęgnację parków w 2018 roku wydano 22 mln dolarów. Departament miasta oszacował jednak, że zieleń przyczynia się m.in. do poprawy samopoczucia mieszkańców czy braku kosztów związanych z likwidacją szkód powodziowych. Po rachunku zysków i strat, korzyści zieleni przynoszą miastu prawie 6 razy więcej niż koszty inwestycji.

Wracając do korzeni, społeczeństwo zaczyna dostrzegać negatywne skutki działalności człowieka na Ziemi. Dlatego – jak twierdzą eksperci z infuture hatalska foresight institute – ekologiczna rewolucja przed nami! Mieszkania przyszłości staną się bardziej samowystarczalne. Z pomocą przyjdą inteligentne urządzenia oszczędzające zasoby i ograniczające tworzenie odpadów. W Dubaju powstała dzielnica Bastakiya, która jest w całości samowystarczalna pod względem energetycznym. Zapewnia ona mieszkańcom również żywność produkowaną lokalnie w specjalnych szklarniach. Tego typu inwestycji jest coraz więcej. Osiedle o podobnym charakterze właśnie powstaje w holenderskim mieście Almere. ReGen Villages będzie w 100% samowystarczalne: z własną energią, żywnością, wodą, przetwarzaniem odpadów. Natomiast z punktu widzenia osób wyposażających mieszkanie ważnym elementem będą wertykalne ogrody pnące się po ścianach pomieszczeń, ogródki  miejskie sadzone w kuchni i na balkonie. O obecności zieleni we wnętrzach będą decydować nie tyle względy estetyczne, co praktyczne: redukują hałas, obniżają poziom stresu, wyłapują kurz i zanieczyszczenia powietrza.

Dom mobilny - w ruchu, nie oznacza w biegu
Mocny wpływ na wygląd mieszkania ma popularyzacja pracy zdalnej. Według raportu Intuit do 2020 roku ok. 40% wszystkich amerykańskich zatrudnionych będzie niezależnymi pracownikami zdalnymi, a do 2035 roku będą oni stanowić już 50%. Mając w perspektywie możliwość pracy z każdego miejsca na ziemi, ludzie nie przywiązują się do tradycyjnego układu wnętrz i podejścia, że w danym miejscu spędzi się całe życie. Wchodząc w rolę nowoczesnych nomadów będziemy mogli przewieźć dom dzięki zamontowanym kołom lub przenieść go w formie modułów. Na rynku jest już wiele ciekawych propozycji, jak choćby mobilna ekokapsuła firmy Nice Architects. Twórcy mówią tutaj o „nowym poziomie wolności i niezależności”. Mieszkanie zasila wiatr i światło słoneczne, a sterowanie jej funkcjonowaniem jest możliwe z poziomu telefonu. Innym, interesującym zjawiskiem jest start-upowy abonament o nazwie ROA M. Pozwala on osobom często zmieniającym miejsce zamieszkania zatrzymać się w domach wspólnotowych o podobnym standardzie. Działalność ROA M na razie jest ograniczona do lokali w Miami i Ubud na Bali, ale założyciele planują dalszą ekspansję.

Dom współdzielony bez potrzeby posiadania
Do współdzielenia przestrzeni mieszkalnej będą determinować nas czynniki ekonomiczne (m.in. niechęć do kredytów) oraz nastroje społeczne takie jak samotność. Już teraz młodzi ludzie rezygnują z potrzeby posiadania. Przekonuje ich ekonomia współdzielenia, która daje wiele możliwości i nie ogranicza ich stylu życia. Eksperci z infuture hatalska foresight institute zapowiadają, że wkrótce zwiększy się popularność co-livingu, czyli połączenia własnej przestrzeni z ideą wspólnoty, a czasami także z usługami dostępnymi np. w hotelu (jeden rachunek za wszystko, wspólne przestrzenie do gry, zabawy). We wspólnocie co-livingowej wszystko jest odgórnie zorganizowane. W niektórych miejscach również dostępne są: basen, sale kinowe i przestrzeń do pracy. Mieszkania z takimi udogodnieniami znajdują się już w USA, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy w Polsce i wciąż się rozwijają. Godną uwagi inwestycją w duchu co-living jest The Collective Old Oak, największy na świecie budynek współdzielony. Oferuje dobrze zaprojektowane apartamenty, wspólne przestrzenie mieszkalne i udogodnienia w społeczności ponad 500 osób.

Domy dla seniorów – z myślą o jutrze
Starzejące się społeczeństwo wymusza szereg zmian społecznych i ekonomicznych. Według prognozy Eurostatu w 2050 roku odsetek osób w wieku 65+ dla całej Unii Europejskiej wyniesie ponad 28%, co oznacza prawie dwukrotny wzrost osób starszych. Nowy wizerunek seniora zmienia dotychczasowe myślenie o projektowaniu dla osób starszych. Seniorzy będą lepiej wykształceni, aktywni, obeznani z nowymi technologiami – a wręcz niemogący bez nich żyć. Obok prostych rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie jak windy do szafek, pojawią się technologiczne rozwiązania, takie jak: sterowane elektrycznie łóżka, system oświetlenia wskazujący drogę do łazienki itp. Inteligentne mieszkania dostosowane do potrzeb seniorów wpłyną na sposób postrzegania starości – pojawi się w niej więcej samodzielności i kontroli.

Pełny raport TUTAJ

 

fot. Binyamin Mellish

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Gala „Diament Meblarstwa...
  Rozdanie nagród dostarczyło gościom niezapomnianych wrażeń. Organizatorzy – Wydawnictwo meble.pl, wydawca miesięcznika „BIZNES meble.pl” oraz Meble.pl S.A. – zadbali nie tylko o podniebną scenerię, ale też o rozkosze dla podniebienia, jak również o...
 • Miejsce dla ludzi z charakterem
  Osiedle Awangarda to miejsce, które niewątpliwie wyróżnia się na mapie Warszawy. Nowoczesne, prestiżowe, zlokalizowane nieopodal Fortu Bema, powstało z myślą o ludziach ceniących wysoką jakość życia. Jego charakter najlepiej oddaje apartament pokazowy, którego...
 • Pawilon Naturalny z systemem...
  Pomysłodawcą i jednocześnie wykonawcą obiektu demonstracyjno-badawczego jest Koło Naukowe Studentów Architektury działające przy Politechnice Poznańskiej. Członkowie stowarzyszenia zajmują się w szczególności badaniem naturalnych technologii w architekturze, a do...
 • Cała branża handlowa spotkała...
  Targi RetailShow to bez wątpienia event, który wskazuje kierunek rozwoju handlu i wyznacza nowe trendy. Poza prezentacją innowacyjnych produktów i częścią merytoryczną bezcenne są spotkania z ekspertami, którzy prognozują zachowania konsumenckie. Na tej podstawie...
 • SKUTECZNA WALKA ZE SMOGIEM
  O tym, że Polska wciąż jest europejskim rekordzistą w zanieczyszczeniu pyłami, a średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600% wie już niemal każdy. Wciąż jednak wielu z nas nie ma świadomości skąd się bierze smog oraz...
 • Kolory ziemi - natura w twoim...
  Uniwersalny trend Beż, sjena, heban, ochra i inne różnorodne odcienie naturalnych barw ziemi cieszą się nieprzemijającą popularnością. Dzięki swej uniwersalności pasują do niemal każdego wystroju. Ściany w tych kolorach pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, co więcej -...
 • Rozmowy o sztuce w Studio Forma...
  Warszawskie Studio Forma 96, zajmujące się kompleksowym wyposażaniem wnętrz, przeobraziło tego wieczoru w przestrzeń spotkań i ożywionych dyskusji o sztuce i designie. Jego właściciele od prawie trzydziestu lat świadomie rezygnują z szybko przemijającego wzornictwa, oferując Polakom...
 • Nowoczesny hotel – jakie są...
  Efektywne zarządzanie hotelem bezpośrednio łączy się z zastosowaniem nowych technologii. Ma to wpływ nie tylko na wygodę gości, ale również efektywność pracowników i optymalne zarządzanie budynkiem. Śmiałe architektoniczne projekty najnowocześniejszych hoteli opierają...
 • Ceramika sanitarna Duravit w...
  Siedziba NOSPR, zaprojektowana przez Tomasza Koniora i jego zespół, powstała na terenie dawnej kopalni Katowice, w sąsiedztwie trzech obiektów o znacznie zróżnicowanej architekturze: Muzeum Śląskiego, Centrum Kongresowego oraz Spodka. Prosta i czytelna bryła NOSPR...
 • Katalog pełen pozytywnej energii
  Jesienne inspiracje w katalogu obfitują w gotowe aranżacje będące pomocą przy komponowaniu nowego wystroju domu czy mieszkania. Na kartach katalogu bowiem znajdziemy kolekcje modułowych mebli wypoczynkowych, wygodne sofy i fotele oraz eleganckie meble do salonu czy sypialni. Wraz z premiera...
 • Biuro z piaskiem pod stopami
  Biurowy wellbeing Na przestrzeni czasu widać, jak bardzo zmieniły się oczekiwania pracowników wobec przestrzeni biurowych, w których spędzają wiele godzin w ciągu dnia. Sugestie nowego pokolenia są zupełnie odmienne od oczekiwań poprzednich generacji. Młodym nie wystarczają...
 • GRANDE – diamentowa kolekcja
  Rokrocznie najlepsze kolekcje wybierane są przez architektów wnętrz i projektantów, dziennikarzy, przedstawicieli organizacji zrzeszających firmy z branży meblarskiej, a także designerów oraz reprezentantów wybranych salonów meblowych. Szacowne Jury ocenia...
 • STUDIO MOOD WORKS ZDOBYWA TRZY...
  Na uroczystej gali w Londynie architektki z Mood Works odebrały aż trzy nagrody za autorskie projekty. Docenione zostały: wnętrze apartamentu, salon kąpielowy oraz projekt popularnego warszawskiego baru Pacyfik. W przypadku pierwszej nagrody, jury konkursu doceniło wyraźnie zaznaczony...

Inne artykuły

Aktualności
 • Fresh Thinking! – Nowy Styl Group na targach Orgatec 2010
  Świeże pomysły i absolutne nowości! – październikowe targi to pierwsza okazja, by zobaczyć premierowe produkty Grupy. Biuro to miejsce gdzie kreują się idee, kształtują strategie i prowadzone są kluczowe rozmowy. Wyposażenie i zaplecze biura coraz częściej są uznawane jako...
 • SCANDYNA w RED ONION i KLINICE DŹWIĘKU
  Duńskie głośniki SCANDYNA w warszawskiej galerii RED ONION i KLINICE DŹWIĘKU. Renomowana warszawska galeria sztuki użytkowej Red Onion, a także krakowsko-stołeczna Klinika Dźwięku i krakowskim salonie Chillout Studio oferujących swoim klientom sprzęt nagłaśniający najwyższej...
 • MARRIOTT zmienia wystrój
  Przebywanie w Marriott Hotels & Resorts zapewnia gościom luksusowe doznania, które są im potrzebne i których pragną. A hotel dostarcza im tego, czego chcą i kiedy chcą. To właśnie mamy na myśli mówiąc o luksusie dostępnym - nowym wymiarze luksusu, który można określić jako...
 • Sanitec Koło podbija Ukrainę
  Mimo kilku znaczących inwestycji w ostatnim czasie, firma nie zamierza zwalniać tempa. Nowopowstała spółka J.V. Sanitec Co. - Slavucki Zakład Budfarfor na Ukrainie jest kolejną, po otwartej we wrześniu fabryce wyrobów akrylowych pod Kijowem, inwestycją Grupy Sanitec w tym kraju. Sanitec...
 • KOLEKCJA BOCONCEPT 2011 -Tradycja w nowym stylu
  Projektanci nawiązują do swoich skandynawskich korzeni, ale jednocześnie szukają inspiracji w różnych, czasem odległych kulturach. Proste meble o niemal minimalistycznej formie stanowią tło dla dodatków inspirowanych różnorodnością i bogactwem otaczającego nas świata, naturalnymi...
Nowości produktowe
 • Tarkett® - Eden i Eden Acoustic
  Tarkett jeden z liderów rynku podłóg drewnianych - parkietów wykonywanych "na gotowo" prezentuje kolekcję podłóg Eden i Eden Acoustic. EDEN Z Rajskim Drzewem Tulipanowym, Magnolia czy Miodowa Jablonia, utworzysz prawdziwe Ogrody Edenu we własnym domu. Doznasz przy tym uczucia szczerego...
 • TCo - EDGE
  Dekoracyjne akcesoria TCo, z linii EDGE montuje się na górnych krawędziach frontów mebli i szuflad. Materiał z którego wykonane są uchwyty meblowe to aluminium. EDGE STRAIGHT występuje w pokryciu galwanicznym - stal, natomiast EDGE ROUND w wykończeniu stal i chrom. Dostępne długości dla...
 • Komandor - Podwieszane systemy przesuwne
  Drzwi podwieszane Komandor to estetycznie i praktyczne rozwiązanie do zastosowania wszędzie tam, gdzie chcemy oddzielić pomieszczenia, zachowując komfortowe przejścia pomiędzy nimi, nie naruszając jednocześnie wyglądu i jednolitości powierzchni podłogi. Jest to wygodny sposób...
 • AGPOL - Łóżko FIORE
  Mebel wykonany jest z perłowej srebrnej skóry naturalnej - skóra ta jest nowością na rynku polskim (dostępny również w innych kolorach) Łóżko stoi na lustrzanym postumencie i dodatkowo podświetlone jest ledami. Bardzo użyteczna jest skrzynia na pościel ze stelażem na teleskopowych...
 • Biesse - Rover AG FT
  Jest ono dostosowane do technologii NESTINGU: formatyzacja, automatyczny załadunek płyty pełnego formatu, frezowanie elementów i na koniec automatyczny rozładunek. Rover AG FT jest wyposażony w obrotowy revolving narzędziowy na 16 miejsc zainstalowany na wózku X. Posiada aż 17 głowic...

Artykuły podobne

 • Nowoczesny hotel – jakie są technologie przyszłości?
  Rozwój nowych technologii w budownictwie znacząco wpływa również na branżę hotelarską. Drzwi otwierane za pomocą kart, czy bardziej rozwinięte systemy zarządzania budynkiem stają się...
 • GRANDE – diamentowa kolekcja
  W tym roku już, po raz kolejny, firma Wajnert Meble otrzymała prestiżową nagrodę „Diament Meblarstwa”. W konkursie organizowanym po raz 13 przez magazyn Biznes meble.pl, kapituła konkursu...
 • Ceramika sanitarna Duravit w NOSPR
  Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach jest wyjątkowy. Ciekawa architektura, piękna sala koncertowa, idealna akustyka. W tak nowoczesnym i wspaniałym budynku nie...

Wyróżnione firmy

-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Zamów regały i szafy w dowolnym wymiarze!
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski