Podziel się:

Mieszkania przyszłości

07-08-2018
Do schowka
Inteligentne urządzenia przejmą odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo, mikroapartamenty będą urzekały funkcjonalnością, a elewacje zaczną filtrować powietrze.

 

        W nowym raporcie przygotowanym przez infuture hatalska foresight institute dla portalu Homebook.pl eksperci instytutu prezentują główne tendencje, które już wkrótce zmienią wygląd i funkcjonowanie domów.

Raport „Mieszkanie przyszłości” opracowany przez infuture hatalska foresight institute na zlecenie serwisu Homebook.pl, powstał na podstawie analizy społecznych i technologicznych czynników, które już teraz zaczynają zmieniać nasz sposób myślenia o wnętrzach. Jak wynika z obserwacji ekspertów instytutu, rewolucja mieszkaniowa będzie koncentrować się na doskonaleniu „Internetu rzeczy”, zmniejszeniu powierzchni mieszkalnej, ekologii, mobilności, chęci współdzielenia oraz nowej wizji starości. Zobacz, co nas czeka!
 

Dom inteligentny, czyli wygodny i bezpieczny
Zgodnie z przewidywaniami specjalistów dom przyszłości będzie inteligentny. Ułatwi życie mieszkańcom znając ich potrzeby: podpowie co ugotować w oparciu o posiadane produkty, przypomni o spotkaniu, dostosuje temperaturę do obecnej pogody, będzie kontrolował koszty oraz zużycie energii. Kamera nauczy się naszego stylu życia i na podstawie swoich obserwacji ostrzeże rodziców, kiedy dziecko nie wróci na czas ze szkoły. Przy porannym makijażu lustro dostosuje odpowiednie oświetlenie, a także zagra ulubione utwory. Lodówka na nasze życzenie sfotografuje swoją zawartość i prześle nam zdjęcie na telefon, dzięki czemu kupimy tylko to, czego potrzebujemy. Roboty przypomną seniorom o lekarstwach, a następnie włożą je wprost do dłoni.

Ważnym argumentem przemawiającym za udomowieniu technologii jest również poczucie kontroli. Zintegrowane systemy dla urządzeń domowych dają pewność, że drzwi i okna są zamknięte, temperatura jest dobra, a rośliny mają odpowiednią wilgotność ziemi. Dom jutra przejmie też sporą odpowiedzialność za nasze funkcjonowanie w czasie prywatnym. Stanie się jednym z nas. Będziemy z nim rozmawiać. Komunikacja głosowa z urządzeniami i sprzętami domowymi (np. z kuchenką) przestanie być fanaberią i będzie na porządku dziennym. Sprzęty wchłoną się w naturalną tkankę domu, ponieważ producenci przywiązują obecnie dużą wagę do designu urządzeń. Czasy produktów rodem z filmów science fiction są już za nami. Teraz mają być one bardziej ludzkie lub po prostu ładne.

Kartą przetargową między tradycyjnymi rozwiązaniami, a inteligentnymi jest wygoda. Proces zmian potwierdzają liczby. Z danych firmy IDC wynika, że sprzedaż sprzętów w Europie Środkowo-Wschodniej, które ułatwiają nam funkcjonowanie dzięki połączeniu z Internetem, rośnie średnio ok. 19% w skali roku. W 2018 roku rynek „Internetu rzeczy” będzie wart w tej części Europy niemal 14 mld dolarów. Taki wynik plasuje tę część świata na drugim miejscu w rankingu kontynentów z największą liczbą użytkowników rozwiązań inteligentnego domu. Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, a na trzeciej pozycji usytuowała się Azja.

Mikro-mieszkania z makro-funkcjonalnością
Status megamiast, w których żyje ponad 10 mln mieszkańców ma dzisiaj 31 ośrodków. Prognozy wskazują, że do 2030 roku lista powiększy się o kolejne 10 metropolii. Rosnąca liczba dużych aglomeracji, czy brak terenów pod nowe inwestycje to główne powody prowadzące do kolejnej tendencji - zmniejszającej się powierzchni życia. Doskonale obrazuje to obecny rynek nieruchomości. Zgodnie z raportem infuture institute dla Homebook.pl mieszkania będą się kurczyć do kompaktowych rozmiarów i piąć w wysokich budynkach. Obecnie w takich warunkach żyją choćby mieszkańcy Hongkongu z 7,5-milionową społecznością i brakiem miejsca do kolejnej zabudowy. Wynikiem przeludnienia są m.in. jedna z najwyższych cen mieszkań oraz nielegalne dzielenie przez właścicieli przestrzeni na jeszcze mniejsze powierzchnie. Organizacja SoCO szacuje, że ok. 200 tys. osób, żyje w pomieszczeniach już od 5 m2 będących jednocześnie łazienką, kuchnią i salonem. Ale biedna ludność nie jest wyjątkiem. Taki stan rzeczy dotyczy również designerskich inwestycji w modnych dzielnicach. Przykładem może być  powstały w Nowym Jorku budynek My Micro NY z mikroapartamentami o powierzchni ok. 30 m2. Budowla składa się z ok. 90 modułów ustawianych za pomocą dźwigów.

Jak żyć na tak małej powierzchni? Tu z pomocą przychodzą kreatywność oraz nowe technologie. Na przykład marka Ori System stworzyła system modułowych mebli, którymi można sterować za pomocą aplikacji. Meble w kilka chwil zmienią sypialnie w salon, biuro czy garderobę. Największą zaletą mikromieszkań ma być ich funkcjonalność. Naukowcy i technolodzy prześcigają się w pomysłach jak usprawnić życie w mikroskopijnej przestrzeni. W prototypowym budynku Micro Compact Home wykorzystano np. technologie stosowane na jachtach czy w samolotach. Wysokość, szerokość i długość kubika Compact Home wynosi wszędzie 266 cm.

Mikroapartamenty często niosą za sobą wizję mieszkania opartej na oszczędnym zużyciu zasobów oraz kreatywności. Jednak są też duże problemy wynikające z mikrometrażu. Eksperci twierdzą, że w przyszłości ze względu na gęstą zabudowę, spora część mieszkań utraci zieleń, a nawet światło dzienne. Ponadto badania wykazują, że wraz z mniejszą powierzchnią mieszkalną wzrasta poziom agresji, stresu i frustracji wynikającej z braku intymności. Dlatego tak ważne jest zapewnianie mieszkańcom w okolicy miejsc do spędzania wolnego czasu. Udaną inicjatywą jest choćby Silicon Roundabout & Tech City w Londynie, gdzie znajduje się publiczny salon, w którym można spotkać się ze znajomymi czy wypić kawę.

Dom ekologicznie zrównoważony
Moda na życie w stylu eko rośnie w siłę. Potwierdza to raport „World Green Building Trends 2016”, z którego wynika, że liczba zielonych i ekologicznych budynków stawianych na świecie ulega podwojeniu co 3 lata. Według przewidywań specjalistów trend ten będzie się pogłębiał ze względu na rosnący odsetek chorób cywilizacyjnych, takich jak depresja czy bezsenność. Niedawno na nowo odkryliśmy niezwykle właściwości przyrody. Mieszkańcy aglomeracji zrozumieli, że rozrywka miejska nie wystarczy do ograniczenia stresu i innych skutków przepracowania. Niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego jest spędzanie czasu na łonie natury. Dbanie o zieleń ma również wymiar ekonomiczny. W Nowym Jorku na pielęgnację parków w 2018 roku wydano 22 mln dolarów. Departament miasta oszacował jednak, że zieleń przyczynia się m.in. do poprawy samopoczucia mieszkańców czy braku kosztów związanych z likwidacją szkód powodziowych. Po rachunku zysków i strat, korzyści zieleni przynoszą miastu prawie 6 razy więcej niż koszty inwestycji.

Wracając do korzeni, społeczeństwo zaczyna dostrzegać negatywne skutki działalności człowieka na Ziemi. Dlatego – jak twierdzą eksperci z infuture hatalska foresight institute – ekologiczna rewolucja przed nami! Mieszkania przyszłości staną się bardziej samowystarczalne. Z pomocą przyjdą inteligentne urządzenia oszczędzające zasoby i ograniczające tworzenie odpadów. W Dubaju powstała dzielnica Bastakiya, która jest w całości samowystarczalna pod względem energetycznym. Zapewnia ona mieszkańcom również żywność produkowaną lokalnie w specjalnych szklarniach. Tego typu inwestycji jest coraz więcej. Osiedle o podobnym charakterze właśnie powstaje w holenderskim mieście Almere. ReGen Villages będzie w 100% samowystarczalne: z własną energią, żywnością, wodą, przetwarzaniem odpadów. Natomiast z punktu widzenia osób wyposażających mieszkanie ważnym elementem będą wertykalne ogrody pnące się po ścianach pomieszczeń, ogródki  miejskie sadzone w kuchni i na balkonie. O obecności zieleni we wnętrzach będą decydować nie tyle względy estetyczne, co praktyczne: redukują hałas, obniżają poziom stresu, wyłapują kurz i zanieczyszczenia powietrza.

Dom mobilny - w ruchu, nie oznacza w biegu
Mocny wpływ na wygląd mieszkania ma popularyzacja pracy zdalnej. Według raportu Intuit do 2020 roku ok. 40% wszystkich amerykańskich zatrudnionych będzie niezależnymi pracownikami zdalnymi, a do 2035 roku będą oni stanowić już 50%. Mając w perspektywie możliwość pracy z każdego miejsca na ziemi, ludzie nie przywiązują się do tradycyjnego układu wnętrz i podejścia, że w danym miejscu spędzi się całe życie. Wchodząc w rolę nowoczesnych nomadów będziemy mogli przewieźć dom dzięki zamontowanym kołom lub przenieść go w formie modułów. Na rynku jest już wiele ciekawych propozycji, jak choćby mobilna ekokapsuła firmy Nice Architects. Twórcy mówią tutaj o „nowym poziomie wolności i niezależności”. Mieszkanie zasila wiatr i światło słoneczne, a sterowanie jej funkcjonowaniem jest możliwe z poziomu telefonu. Innym, interesującym zjawiskiem jest start-upowy abonament o nazwie ROA M. Pozwala on osobom często zmieniającym miejsce zamieszkania zatrzymać się w domach wspólnotowych o podobnym standardzie. Działalność ROA M na razie jest ograniczona do lokali w Miami i Ubud na Bali, ale założyciele planują dalszą ekspansję.

Dom współdzielony bez potrzeby posiadania
Do współdzielenia przestrzeni mieszkalnej będą determinować nas czynniki ekonomiczne (m.in. niechęć do kredytów) oraz nastroje społeczne takie jak samotność. Już teraz młodzi ludzie rezygnują z potrzeby posiadania. Przekonuje ich ekonomia współdzielenia, która daje wiele możliwości i nie ogranicza ich stylu życia. Eksperci z infuture hatalska foresight institute zapowiadają, że wkrótce zwiększy się popularność co-livingu, czyli połączenia własnej przestrzeni z ideą wspólnoty, a czasami także z usługami dostępnymi np. w hotelu (jeden rachunek za wszystko, wspólne przestrzenie do gry, zabawy). We wspólnocie co-livingowej wszystko jest odgórnie zorganizowane. W niektórych miejscach również dostępne są: basen, sale kinowe i przestrzeń do pracy. Mieszkania z takimi udogodnieniami znajdują się już w USA, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy w Polsce i wciąż się rozwijają. Godną uwagi inwestycją w duchu co-living jest The Collective Old Oak, największy na świecie budynek współdzielony. Oferuje dobrze zaprojektowane apartamenty, wspólne przestrzenie mieszkalne i udogodnienia w społeczności ponad 500 osób.

Domy dla seniorów – z myślą o jutrze
Starzejące się społeczeństwo wymusza szereg zmian społecznych i ekonomicznych. Według prognozy Eurostatu w 2050 roku odsetek osób w wieku 65+ dla całej Unii Europejskiej wyniesie ponad 28%, co oznacza prawie dwukrotny wzrost osób starszych. Nowy wizerunek seniora zmienia dotychczasowe myślenie o projektowaniu dla osób starszych. Seniorzy będą lepiej wykształceni, aktywni, obeznani z nowymi technologiami – a wręcz niemogący bez nich żyć. Obok prostych rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie jak windy do szafek, pojawią się technologiczne rozwiązania, takie jak: sterowane elektrycznie łóżka, system oświetlenia wskazujący drogę do łazienki itp. Inteligentne mieszkania dostosowane do potrzeb seniorów wpłyną na sposób postrzegania starości – pojawi się w niej więcej samodzielności i kontroli.

Pełny raport TUTAJ

 

fot. Binyamin Mellish

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:

Najczęściej czytane

 • Biophilic design, czyli zieleń w...
  Biophilic design to trend w projektowaniu i wystroju wnętrz tak, by natura stawała się częścią budynku lub pomieszczenia. Zagospodarowanie przestrzeni roślinnością w różnorodnych kompozycjach przynosi wymierne korzyści, m.in. redukcję poziomu stresu, zwiększoną pomysłowość i...
 • Czym jest zielone budownictwo?
  Rosnące wymogi inwestorów oraz najemców dotyczące budownictwa ekologicznego sprawiają, że w Polsce przybywa certyfikowanych budynków. Zaplanowanie inwestycji zgodnie z najwyższymi standardami przynosi wymierne korzyści nie tylko dla najemców, ale także dla...
 • Marka QeeBoo na III edycji...
  Z roku na rok targi cieszą się coraz większą frekwencją, a ilość wystawców wzrasta. To największa wystawa wnętrzarska w kraju. Wystawcy prezentowali swoje produkty aż w pięciu halach wystawowych: Kitchen, Interior Finish, Deco, Furniture i Selected Design. Podczas targów...
 • Hotelowa rewolucja
  Właściciele hoteli, aby wyróżnić się i zaznaczyć swoją obecność na rynku, coraz częściej decydują się na współpracę z uznanymi architektami. Dzięki temu powstaje wiele miejsc, które zaskakują kreatywnymi rozwiązaniami i nieszablonowym podejściem do...
 • Targi Zaprojektowani z dobrym...
  W przestrzeni zabytkowej hali przy ul. św. Wawrzyńca w Krakowie zobaczymy ofertę ok. 100 firm, w większości będą to polscy rzemieślnicy, manufaktury, niewielkie firmy, artyści, którzy tworzą przedmioty zaprojektowane z wyjątkowym wyczuciem stylu. Zaprezentują swoje rzeczy,...
 • Diament Meblarstwa 2019 - ostatni...
  Tradycyjnie już zgłoszenia przyjmowane są w 21 kategoriach produktowych, w ramach których uczestnicy mają możliwość wyboru klasy: standard lub premium, a także w dwóch dodatkowych kategoriach (marketing i komunikacja oraz wizje), bez podziału na klasy. Natomiast w kategorii...
 • Design w wersji casual: Profim na...
  Targi Warsaw Home Expo właśnie dobiegły końca. Nie mogło na nich zabraknąć marki Profim, która tym razem zaprezentowała się w nieformalnym wydaniu. Na stoisku znalazła się premierowa rodzina mebli soft seatingowych - Chic Lounge, projektu Christophe’a Pillet. Najnowsza...
 • W świecie kuchennych inspiracji
  Podczas Warsaw Home Expo hale w podwarszawskim Nadarzynie na cztery dni zamieniły się w przestrzeń z najlepszym światowym designem. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać wielu inspirujących prelekcji, paneli dyskusyjnych i oczywiście zapoznać się z najnowszymi wnętrzarskimi...
 • Sportowa Centrum C –...
  Sportowa Centrum C to przedsięwzięcie uzupełniające kompleks biurowy spółki Sportowa Centrum. Inwestycja położona jest wzdłuż ul. Sportowej w Gdyni, będącej w bezpośrednim sąsiedztwie kluczowego obrębu biznesowego miasta, czyli ul. Łużyckiej. Budowa biurowca rozpoczęła się...
 • WAJNERT MEBLE na targach WARSAW...
  Targi WARSAW HOME były okazją do spotkań marek i klientów z branży meblowej, dekoracyjnej, wykończeniowej, zarówno na platformie biznesowej jak i przestrzeni dla pasjonatów wyposażenia wnętrz: architektów, projektantów wnętrz, salonów meblowych oraz...
 • Święto designu z Newmor Polska
  Wydarzeniu towarzyszyły spotkania i wykłady prowadzone przez znakomite osobistości. Pojawiły się takie gwiazdy designu jak: Tom Dixon, Oskar Zięta, Stefano Giovannoni, Jonas Pettersson. Atmosferę tworzyły koncerty fortepianowe grane na żywo na zaprojektowanym przez Roberta Majkuta...
 • Kreacje z Natury
  Po raz kolejny udowodnione zostało, że w projektowaniu nie ma granic! Uczestnicy sięgnęli m.in. po sok z buraka, porzeczek, czy pietruszki, łącząc tradycyjne metody z całkiem nowymi i innowacyjnymi. „Dzisiejszy werdykt pokazuje, że możliwości współpracy z Barlinkiem są...
 • Dom ukryty w łące
  Dach to podstawa Kluczowym elementem całego budynku jest dach i to on ma przyciągać uwagę. Tworząc projekt budynku architekci postawili na zachowanie naturalnego uformowania terenu. Ponieważ dom miał stanąć na kwietnej łące, została ona wykorzystana, jako piąta elewacja budynku....

Inne artykuły

Aktualności
 • Podwójny sukces Sklejki PISZ
  We wrześniu 2007 roku Fabryka Sklejka-Pisz S.A. otrzymała aż dwa wyróżnienia: 1. Godło "Europejski Standard" przyznawany przez Grupę Media Partner, specjalizującą się w kreowaniu wizerunku firm za pomocą nośników prasowych. 2. Statuetkę "Lider Exportu 2006" w kategorii "udział w...
 • Dynamiczne wzrosty poznańskiego spotkania dla branży meblarskiej
  Poznańskie targi FURNICA są wydarzeniem obywającym się w kompleksie nowoczesnych pawilonów Targów Poznańskich (pawilony 7, 7A, 8 i 8A), równolegle z Międzynarodowymi Targami dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. Obie imprezy targowe skupiły ponad 800 wystawców z 28 krajów,...
 • VILLA w nowej odsłonie
  Zakończyły się prace nad odświeżoną stroną internetową miesięcznika Villa - wydawnictwo Migut Media) - www.villa.net.pl Nowa strona internetowa jest czytelna i łatwa w nawigacji dla wszystkich obecnych i potencjalnych czytelników oraz klientów, bez względu na zakres ich doświadczeń z...
 • Cztery Kąty z książeczką w prezencie
  Tematem wrześniowego numeru są kuchnie z efektowną jadalnią. Redakcja podpowiada również, jak wyposażyć nowoczesną łazienkę oraz jak oryginalnie i modnie wykończyć ścianę za łóżkiem w sypialni. Magazyn prezentuje także wnętrza w barwach sezonu - złocie i srebrze. Nowe wydanie...
 • Trendy w nowoczesnym malarstwie
  Twórczość współczesnych artystów, poprzez swoistego rodzaju hermetyczność, bywa obszarem trudnym do zrozumienia i interpretacji. Zerwanie z konwencjonalnym pojęciem piękna, z przyjętym repertuarem tematów i - co najistotniejsze -użycie zupełnie nowych mediów jako środka wyrazu,...
Nowości produktowe
 • Invado - Ościeżnica bezprzylgowa
  Skrzydła bezprzylgowe stale zyskują na popularności. Warto nabyć je w komplecie ze specjalnie zaprojektowaną ościeżnicą. Quadro wraz z regulowaną ościeżnicą bezprzylgową stanowią taki właśnie zgrany duet. Tradycyjne drzwi przylgowe posiadają tzw. listwy przymykowe, które po...
 • Metal-Technika - SPED EYE
  Elementy przechodzące przez stację kamer są skanowane z prędkością 1 m/s, w tym czasie na odcinku 1 metra wykonuje się ponad 2000 zdjęć wszystkich czterech stron deski. Operator poprzez panel sterowania dostępny za pośrednictwem 17-calowego ekranu dodatkowego może maszynę nauczyć,...
 • TCo - Szuflada ATTRACTION
  Prowadnica z pełnym wysuwem i udźwigiem do 50kg gwarantuje pełny dostęp do wnętrza naszej szuflady. ATTRACTION to perfekcyjna szuflada dostępna w dwóch kolorach wykończeń stal i szary, idealnie komponujące się z pozostałymi akcesoriami w twoich meblach. Elementy tworzywowe wykonane są...
 • MUREXIN - LA 544
  Murexin Polska wprowadza kolejny nowoczesny produkt przeznaczony dla branży parkieciarskiej - klej o ograniczonej zawartości rozpuszczalników. Klej do parkietu LA 544 spełnia wymogi dotyczące obniżenia zawartości LZO (lotnych związków organicznych) lub VOC (z ang. Volatile Organic...
 • GAMET - SHELL
  Kolekcja SHELL reprezentuje tak zwane dekoracyjne uchwyty muszelkowe, będące doskonałą propozycją dla mebli w stylu angielskim. Najlepiej prezentować się będą na białych, drewnianych frontach - zarówno gładkich jaki frezowanych. Uchwyty UP11 występują w szerokiej gamie...

Artykuły podobne

 • Święto designu z Newmor Polska
  Październik nie mógł rozpocząć się lepiej dla wielbicieli dobrego wzornictwa. Choć Warsaw Home dobiegło już końca, cała branża jeszcze długo będzie wspominała to wydarzenie. III edycja...
 • Kreacje z Natury
  W ramach tegorocznych targów Warsaw Home odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników. Zadaniem stawianym przed architektami oraz projektantami było znalezienie najciekawszych, nowatorskich...
 • Design w wersji casual: Profim na Warsaw Home Expo
  Podczas minionej edycji Warsaw Home Expo, Profim zaprezentował się w zupełnie nowej, casualowej odsłonie - Home Edition. Odwiedzający stoisko mieli okazję zobaczyć m.in. nową kolekcję Chic...

Wyróżnione firmy

-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Kuchnie.pl - twoja kuchnia na wymiar w 7 dni!
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski