Podziel się:

Top designer z antypodów

01-01-2018
Do schowka
W tym roku mija 13 lat od kiedy amerykański tygodnik ,,Time” uznał go za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Miejsce w tym prestiżowym rankingu Australijczyk zawdzięcza ogromnej popularności, jego prace można bowiem oglądać w najsłynniejszych muzeach świata.

 

        Jakby tego było mało, na zaprojektowanym przez niego szezlongu ,,Lockheed Lounge” pozowały takie gwiazdy, jak Madonna czy Angelina Jolie. Okrzyknięty największym artystycznym umysłem swojego pokolenia – Marc Newson.

Marc Newson zdążył przyzwyczaić swoich fanów do licznych powtórzeń przedrostka ,,naj”, które od lat pojawiają się przy jego nazwisku. Urodzony w 1963 r., w Australii, światowy rozgłos, zyskał dzięki szezlongowi ,,Lockheed Lounge”. Niebanalną, obłą bryłę, pokrytą aluminium rozsławiła Madonna, która pozowała na tym meblu w wideoklipie do utworu ,,Rain”. Sesję zdjęciową do ,,Vanity Fair” na tym szezlongu miała również Angelina Jolie. Za obiektywem stanął wtedy słynny Patrick Demarchelier.

Obsesja na punkcie detali
Newson studiował biżuterię i rzeźbę w Sydney College of the Arts i ukończył ją w 1984 r. „Mój czas w SCA był nieoceniony” – komentuje Marc Newson.

 

        – „Nauka korzystania z różnego rodzaju narzędzi do tworzenia biżuterii sprawiła, że skupiłem się na szczegółach i dbałości o detale, która od tego czasu stała się czymś w rodzaju obsesji.”

 

Australijczyk został uznany za najbardziej wpływowego projektanta swojego pokolenia. Tworzy wszystko, od mebli i przedmiotów gospodarstwa domowego po rowery i samochody, prywatne i komercyjne samoloty, jachty, przyjmuje różne zlecenia architektoniczne i rzeźbiarskie od klientów na całym świecie.
         Projektuje niemalże wszystko, od mebli do okularów. We wspomnianym już ,,Vanity Fair” został opisany jako osoba ,,z miłością do koloru i zmysłowych krzywych”, a jego prace zostały określone jako „futurystyczne i mgliste”

 

Po dołączeniu do zespołu projektantów Apple, Marc Newson powiedział, że zarówno on sam, jak i kierujący tym zespołem Jonathan Ive, są perfekcjonistami.

 

         „Okazuje się, że bardzo niewiele osób ma ten poziom doskonałości, jaki my mamy” – ocenia Australijczyk. Po czym dodaje – „To jest bardzo chore. To neurotyczne.” Z kolei Jonathan Ive powiedział, że obaj są fanatykami, jeśli chodzi o zwracanie uwagi na szczegóły.

Więcej w najnowszym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wydaniu on-line TUTAJ

fot. 1 ,,Random Pak Twin”. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 2 PORTRET - Marc Newson Fot. Simon Upton.

fot. 3 ,,Felt Chair” powstał w tym samym czasie, gdy Marc Newson pracował nad krzesłem „Orgone”. Względna prostota projektu sprawiła, że stał się on dobrym kandydatem do produkcji dla firmy Cappellini. Fot. Fabrice Gousset.

fot.4 Projekt ,,Sine Chair” był pierwszym przedsięwzięciem Marca Newsona przy produkcji mebli, które z założenia powinny być niedrogie i dostępne. Podstawą krzesła stała się prosta aluminiowa rama. Fot. Cappellini.

fot. 5 Stylistyka „Embryo Chair” okazała się przełomowa, po raz pierwszy definiując styl sygnowany przez Marca Newsona. Zaprojektowane w 1988 r. krzesło zostało wyprodukowane przez Idée i Cappellini. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 6 Zaprojektowane dokładnie 20 lat temu ,,Plastic Orgone Chair”. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 7 „Gello Table” został zaprojektowany dla 3 Suisses, francuskiej firmy wysyłkowej. Jako produkt wysyłkowy, stół musiał być bardzo lekki i łatwy w montażu. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 8 ,,Black Hole Chop Top Table” i „Black Hole Table”. Stoły odnoszą się bezpośrednio do zainteresowania Marca Newsona przenoszeniem elementów z kosmosu do wnętrz. Inspiracją do powstania częściowo wydrążonych nóg każdego stołu była czarna dziura. Edycja Idée została wykonana przez japońskich producentów desek surfingowych, których Marc poznał podczas pobytu w Japonii, a którzy mieli doświadczenie w pracy z włóknem węglowym. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 9 Pierwotnie ,,Wood Chair” zostało zaprojektowane jako zamówienie na wystawę ,,The House of Fiction: projekty domowe w drewnie”. Kilka lat później Cappellini wprowadził je do produkcji z pewnymi modyfikacjami: kąt oparcia został bardziej pochylony, a drewno bukowe zastąpiła sosna tasmańska. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 10 ,,Nickel Chair”, projekt z  2007 r. Fot. Image Courtesy Gagosian Gallery.

fot. 11 Marc Newson projektując „Wicker Chair and Lounge” dla Idée postanowił wykorzystać zalążki współpracy firmy z fabryką wikliny w Tajlandii, aby stworzyć wiklinową wersję „Felt Chair”. Wykonanie pierwszego krzesła zajęło sześć tygodni nieustannej, codziennej pracy i nie spełniło oczekiwań Newsona pod względem jakości. Kolejne wersje były udoskonalane. Krzesło z wikliny jest nadal produkowane przez Idée. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 12 Taschen Milan Store to systemy mebli i ekspozycji. Z perspektywy projektanta ważne było utrzymanie neutralności, tak aby rzeczywiście prezentować książki. Fot. Mark Seelen.

fot. 13 „Carbon Fiber Chair” to projekt, który ma już dziesięć lat. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 14 Aby osiągnąć poziom precyzji i perfekcji, z jaką Australijczyk zamierzał zaprojektować „Lockheed Lounge”, Marc Newson użył cienkich arkuszy czystego aluminium, które było bardziej plastyczne niż stop aluminium. Każdy szezlong jest wyjątkowy, a jego wyprodukowanie zajmuje nawet sześć miesięcy. Fot. Carin Katt.

fot. 15 ,,Voronoi Shelf”, czyli ażurowy regał wykonany z bloków marmuru. Fot. Image Courtesy Gagosian Gallery.

fot. 16 ,,Extruded Chair”. Fot. Image Courtesy Gagosian Gallery.

fot. 17 ,,Slump Table. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 18 Marmurowy stół ,,Lathed Table” wykonany z pojedynczego bloku z marmuru, dostępny w trzech rozmiarach: duży, średni i mały. Fot. Image Courtesy Gagosian Gallery.

fot. 19 Marmurowy stół ,,Extruded Table” uzyskany z pojedynczego bloku z marmuru. Fot. Image Courtesy Gagosian Gallery.

fot. 20 Pomysł na ,,Zenith Chair” opiera się na koncepcji fotela ,,Nimrod”, który został zaprojektowany dla marki Magis. Model został wyprodukowany przy udziale brytyjskich konstruktorów nadwozi specjalizujących się w renowacji Astona Martina. Fot. Marc Dommage.

fot. 21 Dzięki „Event Horizon Table” Marc Newson wreszcie był w stanie osiągnąć to, czego szukał m.in. w ,,Lockheed Lounge” – praca z aluminium tak, jakby był miękkim, podatnym na zginanie materiałem. Wnętrze pokryte jest głęboką czerwoną farbą emaliową. Fot. Fabrice Gousset.

fot. 22 ,,Alufelt Chair” różni się od innych elementów serii aluminiowej, ponieważ nie jest w pełni samodzielnym kształtem. Przerabiając ,,Felt Chair”, Marc Newson miał szansę rozwiązać problem z tylnymi nogami. Był zadowolony z wersji nogi marki Cappellini, w postaci prostej stalowej rurki, ale czuł, że jest to element obcy dla krzesła. ,,Alufelt Chair”, wraz z „Event Horizon Table” oraz „Orgone Chair” i „Stretch Lounge”, zostały zaprezentowane na wystawie „Wormhole”, pierwszym solowym pokazie Marca Newsona w Mediolanie w 1994 r. Fot. Fabrice Gousset.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski