Podziel się:

Wywiad: Zmiany motywują nas do działania

04-09-2017
Do schowka
Z Bartłomiejem Pawlakiem i Łukaszem Stawarskim, ze studia projektowego Pawlak & Stawarski, rozmawia Anna Szypulska.

  

        Wolicie stabilizację czy ciągłe zmiany?

Bartłomiej Pawlak:
Trudne pytanie, ponieważ jeszcze ani przez chwilę nie doświadczyliśmy stabilizacji (śmiech). Ciągle się rozwijamy i to dość intensywnie. Na każdym kroku sięgamy po nowe wyzwania projektowe. Jesteśmy na początku swojej drogi, zmiany i poszukiwania motywują nas do działania.

 

Łukasz Stawarski: Przemysł kreatywny funkcjonuje dzięki ciągłym zmianom, to go napędza. Nie byłoby nas tu gdybyśmy celowali w stabilizację.

        W takim razie, jakie zmiany: technologiczne, społeczne czy środowiskowe najmocniej Was motywują do poszukiwań nowych rozwiązań projektowych?

Bartłomiej Pawlak:
Podczas projektowania nowego produktu najbardziej nas zajmuje to, w jaki sposób przedmiot funkcjonuje, jaka jest jego relacja z użytkownikiem. Zmienia się styl życia, sposób w jaki egzystujemy na co dzień. Daje nam to miejsce do poszukiwania nowych rozwiązań i zaspokajania nowych potrzeb. Przykładem jest lampa „Ramy”, która zyskała przestrzeń do przechowywania, a nawet miejsce na kwiatek. Staramy się zmienić klasyczne postrzeganie produktu i znaleźć odpowiedź na dzisiejsze potrzeby – małe mieszkania, szybszy tryb życia.

 

Łukasz Stawarski: Często w naszych projektach przemycamy nawet niewielkie detale, poprawiające lub dodające funkcjonalność, jak choćby pionowe przegrody do segregacji poczty na blacie konsoli „Noobé”, które jednocześnie stanowią motyw ozdobny. Otwartość społeczeństwa na zmiany i poszukiwania, o których mówi Bartek, pozwalają na eksperymenty i migrowanie różnych funkcji między obiektami. W zestawie mebli „Nest” całe założenie projektu opiera się na zmianie użytkowania. W tym przypadku to nie klasyczne bryły zyskały dodatki, został zmieniony sposób funkcjonowania mebli w pokoju. Dzięki ruchomym elementom dokowanym pod łóżkiem, żonglujemy funkcjami w pomieszczeniu. Gdy dziecko skończy pracę, chowa biurko, zamiast niego wysuwa moduł do wypoczynku, może teraz zaprosić znajomych i ma miejsce do zabawy – zmienia się cała przestrzeń.

         Co jest dla Was najistotniejsze podczas pracy nad nowym projektem?

Bartłomiej Pawlak:
Jak już wcześniej wspominałem, dużo uwagi poświęcamy znalezieniu odpowiednich relacji użytkownika z przedmiotem. Równie znaczące jest dla nas znalezienie ciekawej zasady konstrukcyjnej. Ciekawi nas znalezienie nie tylko formy, szukamy też atrakcji w samej budowie produktu. Wykorzystując możliwości i ograniczenia firmy, próbujemy tak skonstruować produkt, by był jak najprostszy do wykonania, a jednocześnie tworzył unikatowy, charakterystyczny wzór. Eksperymentując z konstrukcją, nierzadko stawiamy technologii wyzwania.

 

Łukasz Stawarski: Dobry produkt rozgrywa się na wielu płaszczyznach i tak też jest rozliczany przez klienta. Dlatego dbamy, by nasze projekty były ciekawe w zamyśle ogólnym – funkcjonalnym, konstrukcyjnym, ale również przy bliższym poznaniu potrafiły czymś zaskoczyć. Zawsze szukamy ciekawego detalu, np.: w miejscu łączenia materiałów, sposobie osadzenia elementów lub wykończenia krawędzi. Detal stanowi zwieńczenie produktu i nadaje unikatowy charakter przedmiotowi.

 

         Więcej w najnowszym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wydaniu on-line TUTAJ

fot. 1 BARTŁOMIEJ PAWLAK & ŁUKASZ STAWARSKI
Projektanci, którzy działają wspólnie od 2014 r. Realizują projekty we współpracy z przemysłem. Obaj ukończyli Wzornictwo Przemysłowe na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie pracują w macierzystej uczelni. W pracy łączą różne temperamenty oraz indywidualne doświadczenia. Zajmują się głównie projektowaniem produktu oraz mebla, pracują również w obszarach grafiki użytkowej, projektowania wnętrz i wystaw. W ich portfolio znajdują się projekty m.in.: dla Meble Vox, Narodowego Centrum Kultury, Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież, Alvo Medical, Envy Lighting. Realizują również projekty we współpracy z Concordia Design. Ich prace były prezentowane na kilkunastu wystawach i festiwalach designu m.in. w Saint-Étienne, Mediolanie, Brukseli, Berlinie, Frankfurcie, Warszawie, Cieszynie i Poznaniu.

fot. 2 „Muto” to zestaw zaprojektowany dla marki Meble Vox, przeznaczony do małych mieszkań. Kolekcję tworzą modułowe bryły, które można zestawiać w większe układy. Ideą było nadanie lekkości meblom skrzyniowym. Podstawą są białe, neutralne meble, które zostały wzbogacone ażurowymi frontami. Wybrane meble oparte są na konstrukcji metalowej ramki, dzięki czemu kontrastują z pełnymi bryłami. Neutralna baza jest uzupełniana kolorowymi insertami, zmieniającymi charakter wizualny zestawu. „Muto” to również wyjątkowe lampy na bazie metalowej ramy, wiszący sekretarzyk, który może stać się biurem domowym lub organizerem w przedpokoju oraz dedykowane lekkie pufy, łatwe do przenoszenia. Projekt otrzymał wyróżnienie Dobry Design 2016, był także finalistą konkursu Dobry Wzór 2015. Fot. Greg Nelec.

fot. 3 Kolekcja mebli młodzieżowych „Nest” zaprojektowana dla marki Meble Vox. Ideą zestawu jest skumulowanie kluczowych funkcji, tj.: spania, pracy, wypoczynku i przechowywania w jednej bryle. Produkt daje możliwość dowolnego zestawiania funkcjonalnych modułów w dolnej części łóżka, a dedykowane akcesoria przekształcają tę przestrzeń w miejsce zabaw dla dzieci. „Nest” to również meble wolnostojące, pozwalające na aranżację całego pokoju. Kolekcję można personalizować dzięki dużej gamie dodatków, w zależności od potrzeb grupy wiekowej odbiorcy. W zestawie znajdują się tekstylne organizery i torby w różnych kolorach, tablica suchościeralna i haczyki. Wymienne panele z grafiką zmieniają wizualny charakter mebla. Uzupełnieniem brył są również ramy z oświetleniem oraz specjalnie zaprojektowane materace o zmiennej funkcji. Projekt otrzymał nagrodę Dobry Design 2017. Fot. Greg Nelec.

fot. 4 „Ramy” to zestaw lamp portugalskiej marki Envy, które swoją budową nawiązują do starych, przenośnych lamp naftowych. Wykonane są ze stali lakierowanej proszkowo, uzupełniane dekoracyjnymi panelami z naturalnego kamienia lub drewna. Podstawa lampki to miejsce na drobne przedmioty codziennego użytku, natomiast w lampie podłogowej umieszczona jest porcelanowa donica, w której można hodować rośliny.

fot. 5 Monolityczny stolik „Mono” zrealizowany dla Bixbit jest silnym i jednocześnie bardzo prostym akcentem we wnętrzu. Dzięki podcięciom ścianek, wyraźna bryła zyskała lekkość i dynamikę, a delikatne kolory i wykończenia dodają jej subtelności i elegancji. Zwarta podstawa stolika w jednym kolorze, zwieńczona jest blatem z naturalną okleiną lub szkłem, nadając całości szlachetny charakter. Fot. Maciej Bogaczyk.

fot. 6 Kolekcja „1620” powstała z wykorzystaniem wyjątkowej technologii marki Fameg – tradycyjnego gięcia sklejki i posłużyła do stworzenia współczesnej odsłony siedziska. Nietypowa, ażurowa podstawa wykonana jest z litego drewna. Połączenie trzech elementów konstrukcji nóg o okrągłym przekroju w jednym miejscu tworzy charakterystyczne wiązanie. Siedzisko i oparcie z giętej sklejki sprawiają wrażenie miękko zawieszonych nad stelażem i swoją formą eksponują detale konstrukcyjne. Taka budowa elementów pozwala na wybarwianie osobno oparcia i siedziska oraz stelaża. Umożliwia to zestawianie kolorów i materiałów a w połączeniu z elementami tapicerowanymi otwiera drogę do dowolnego kreowania charakteru mebla. Projekt otrzymał nagrodę Must Have 2017. Fot. Maciej Nowaczyk.

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
Najbliższe targi:
Festiwal Wnętrz
Polska - Kraków
2018-06-09 | 2018-06-10
LUBELSKI WZÓR 2018
Polska - Lublin
2018-06-22 | 2018-06-22
GDYNIA DESIGN DAYS 2018
Polska - Gdynia
2018-07-06 | 2018-07-15
AMIA
Polska - Ostróda
2018-09-05 | 2018-09-08

Wyróżnione firmy

-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!
 • Agnieszka Łagan
 • Tomasz Sprężyna Horodyski
 • Edyta Antas
 • Rafał Olesiewicz
 • Agnieszka Sikorska-Augustyn Z Łobodów
 • Anahit Buniatyan
 • Beata Stachura
 • Adam Kwiatkowski
 • Bartosz Wojnar
 • Maciej Jaśkiewicz
 • Hanna Wyłupek Boś
 • Anna Morus
 • Kinga Kobielak
 • Andżelika Rzepka
 • Marta Zaręba-Lubańska
 • Jarosław Stachura
 • Marzena Podziewska
 • Izabela Simlat-Makuch
 • Magdalena Bielecka
 • Gabriela Kopeć
 • Anna Mackiewicz
 • Małgorzata Kozłowska
 • Mariusz Jota
 • Marta Zaremba
 • Beata Demianiuk
 • Darek Bałtowski
 • Wieslaw Pirkel
 • Anna Derkacz
 • Michał Jankowski
 • Krzysztof Wasilewski